DIETETYKA I ODCHUDZANIE

Lekarz chorób metabolicznych rozpozna problemy somatyczne Twojego organizmu. Po wnikliwej analizie wykonanych badań, pomoże wybrać program leczenia. Zaproponowane zabiegi wspomogą i przyśpieszą proces odchudzania. W porozumieniu z dietetykiem i psychologiem wskaże najskuteczniejszy sposób w pokonaniu otyłości, bez „efektu jojo”.

Dietetyk Zakładu, w oparciu o diagnozę i w porozumieniu z lekarzem zaproponuje odpowiedni program walki z otyłością lub nadwagą według następującego programu:

  • Przeprowadzenie z pacjentem wywiadu żywieniowego w celu uzyskania wiadomości na temat dotychczasowego żywienia, oraz ustalenia problemu otyłości lub nadwagi,
  • Określenie relacji między masa ciała, a wzrostem u Pacjenta,
  • Sklasyfikowanie rodzaju i typu otyłości Pacjenta,
  • Obliczanie jadłospisu na 7 – 10 dni, indywidualnie dla każdego Pacjenta,
  • Wprowadzenie diety u Pacjenta przez dietetyka pod ścisłą kontrolą lekarza,
  • Profilaktyka otyłości,
  • Propagowanie zasad zdrowego żywienia,
  • Udostępnienie materiałów pomocniczych Pacjentowi.

Natomiast mianem choroby metaboliczne, określa się bardzo dużą grupę schorzeń związanych z nieprawidłową przemianą materii. Przemiana materii czyli właśnie metabolizm jest całokształtem reakcji biochemicznych, zachodzących w komórkach, zapewniających ich wzrost, pobudliwość, zdolność do ruchu, egzystencji, regeneracji i rozmnażania. Są to wszystkie procesy syntezy (anabolizmu) i rozpadu (katabolizmu występujące w komórkach, których organizmy pobierają stale nowe substancje, przekształcając je w najrozmaitszy sposób, wytwarzając nowe związki wchodzące w skład komórki oraz przekształcające energię potencjalną dużych cząsteczek węglowodanów, tłuszczów i białek w energię kinetyczną i ciepło w wyniku przemiany tych związków w inne prostsze substancje.
Wszystkie schorzenia metaboliczne należą do tzw. grupy chorób cywilizacyjnych związanych z niezdrowym stylem życia, który rozpowszechnił się w wysoko rozwiniętych społeczeństwach. Winowajcami są tu przede wszystkim:

  • siedzący tryb pracy i spędzania wolnego czasu,
  • dieta obfita w tłuszcze zwierzęce i cukry proste.

Choroby metaboliczne mogą być również wrodzone. Zaburzenia powstają w wyniku genetycznie uwarunkowanych bloków enzymatycznych, prowadzących do nieprawidłowych procesów przemiany materii. Wrodzone błędy metabolizmu stanowią również bardzo dużą grupę genetycznie uwarunkowanych chorób, których podłożem jest biochemiczne zaburzenie jakiegoś szlaku metabolicznego. Większość związana jest z uszkodzeniem pojedynczego genu, który koduje określony enzym odpowiedzialny za przekształcanie pewnego związku chemicznego w określony produkt.

W większości tych schorzeń objawy chorobowe związane są z gromadzeniem się w nadmiernych ilościach substratu (który jest toksyczny lub szkodliwy) albo niemożnością wyprodukowania określonego produktu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Z myślą o ww. problemach organizmu, w Naszych Gabinetach przyjmują Specjaliści, którzy pomogą w specjalistycznym leczeniu chorób metabolicznych.