MIGRENA

Przed zgłoszeniem się na zabieg, migrena musi być poparta wcześniejszą diagnozą lekarską.

Nowatorska metoda wykonywania zabiegu jest nowością na rynku polskim.

Zabieg polega na wstrzyknięciu dawki botoxu do odpowiednich mięśni na skroniach, karku, których skurcze powodują bóle migrenowe. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Powtórnie może być wykonany po ustąpieniu efektu zabiegu poprzedniego, tj. po około 6 – 12 tygodniach.

Botox, często stosowany przy zabiegach wygładzających zmarszczki, zmniejsza liczbę ciężkich bólów głowy u dorosłych cierpiących na migrenę – donoszą najnowsze badania. Najważniejsze wyniki tych badań ukazały się już rok temu, jednak dopiero teraz zostaną one szczegółowo zaprezentowane szerszej grupie zainteresowanych na międzynarodowym kongresie dotyczącym bólów głowy, jaki będzie miał miejsce w Filadeflii już w ten weekend.

Pierwsza faza badań objęła 679 pacjentów cierpiących na bóle głowy, którym wstrzyknięto botox. Zaobserwowano u nich średnio o 7.8 proc. mniej bólów miesięcznie w porównaniu z 6.4 proc. mniej u pacjentów, u których zastosowano placebo.

W drugiej fazie badań przebadano 705 pacjentów z migreną – leczenie botoksem spowodowało u nich zmniejszenie bólów głowy o średnio 9 dziennie w porównaniu z 6.7 u grupy placebo. –

Trzecia faza badań już się rozpoczęła, ale po wcześniejszych już wiadomo, że leczenie botoksem może być tak samo skuteczne jak specjalistyczne leki – twierdzą autorzy badań. Allergan – firma farmaceutyczna, do której należy botox – planuje złożenie wniosku o oficjalne zaaprobowanie botoksu w leczeniu migrenowego bólu głowy. Na bóle tego typu cierpi tylko w samych Stanach Zjednoczonych od 1.2 do 3.6 mln osób.

Jeśli rozważasz zastrzyki Botox, upewnij się, że lekarz ma doświadczenie w tym temacie. W porównaniu do innych metod leczenia migreny, które często wywołują skutki uboczne, takie jak: niestrawność, zwiększenie masy ciała, ospałość u 95% pacjentów leczonych Botoxem nie wystąpią skutki uboczne.

Źródło: Health.yahoo